Stosunek Ca:Mg:K

Nawożenie roślin, uzdatnianie, mineralizowanie i chemia wody

Stosunek Ca:Mg:K

Postprzez bystrzyk77 » N, 24 maja 2015, 09:45

Tomku :D
Walczę z tymi moimi krzakami... 6 lat już i niby coraz bliżej, coraz lepiej, ale jednak jeszcze daleko. ;)
(fotki mojego akwa można zobaczyć na holenderskie.pl w konkursie wątek: 360 roślinne)
Ale do rzeczy: postanowiłem sobie, że Ca ustawię na 36-38 i tego nie ruszam... Skupiam się na dostrojeniu mg i k...
od 2 lat to było zawsze około k 15-25 a mg 4-6... i raz było lepiej ze stożkami, raz gorzej. Wiem, że wszystkie inne makro i mikro mają też wpływ na palenie, ale skupiam się na k mg ca, bo moim zdaniem to podstawa, później n i p a na końcu mikro.
Jako podłoże mam od 2 miesięcy akadamę wymieszaną ze żwirem 1:1.
od tego czasu trzymam w akwa poziomy:
NO3 15-25
PO4 0,5-1
mikro podaję od 3 tyg DRAK to podstawowe dawkę 100% i odrobinę chelatu HEEDTA fe
Ca 38
światło ok 0,45w/l
co2 poziom ok 15-20mg/l
I sedno! :D
Znalazłem Twoje wpisy w wątku Mariusza o tym, że w miękkiej wodzie mg:ca 1:2, i mg:k 2:1???
Na potwierdzenie Twoich rad mój znajomy prowadzi holendra na ca-15 mg-7 k-bliski zero i ma piękne zielsko...
A u mnie zawsze przy ca-38 k-20 podnoszenie mg powyżej 8 kończyło się zahamowaniem wzrostu i powykręcanymi liśćmi...
Za to od 2 tygodni idąc za radami tego ziomka, zszedłem stopniowo z potasem do 10 i mg powoli podnoszę już jestem na mg-8
I wiele roślin odkąd podnoszę mg pozwijało liście w rulonik, ale rosną i bąblują, natomiast np rotala macrandra pierwszy raz w życiu dorosła mi do tafli bez spalonych stożków...
limnofila aromatica zaś jest bardzo blada, a fe nie brakuje, bo się pojawiły zielone krótkie nitki na liściach... więc obstawiałbym, że niedobór potasu...
Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem... ;) :)
Czy Twoim zdaniem idę w dobrą stronę?
Pozdrawiam
bystrzyk77

Re: Stosunek Ca:Mg:K

Postprzez bystrzyk77 » N, 24 maja 2015, 13:38

Chodzi mi o to, że widzę na większości roślin niedobory mg( na 99% to mg) a nie mogę podnieść magnezu, bo mi zaraz wykręca zielsko... Takie błędne koło... Teraz pomimo obniżenia potasu też kręci jak podniosłem mg, ale trochę słabiej. Za to już widzę że kilka gatunków robi się bladych, czyli za mało im k...
Jak z tego błędnego koła wyjść?
Może zacząć bawić się solą kuchenna i dodać Na do akwa? Może to by zblokowało trochę potas tak, że by nie wykręcał stożków, a jednocześnie jakimś cudem nie byłoby jego niedoborów...???
kran mam ca72 mg12 k3 Na8 i podmiany robię 50/50 kran/ro.
Czy jest sens mając teraz w akwa ok 4 ppm sodu podnieść sód do np 10ppm? :? Bawiłeś się kiedyś w dodatkowe podawanie sodu? były jakieś efekty pozytywne?
Pozdrawiam :)
bystrzyk77

Postprzez thors » Pt, 29 maja 2015, 07:48

Może zacząć bawić się solą kuchenna i dodać Na do akwa? Może to by zblokowało trochę potas tak, że by nie wykręcał stożków, a jednocześnie jakimś cudem nie byłoby jego niedoborów...???

Dobrze kombinujesz :) Spróbuj. Ja mam w kranexie 10 Na, także spokojnie możesz podbić do tego poziomu. Zobaczysz co sie bedzie działo.
thors

Postprzez Gość » Pt, 29 maja 2015, 23:57

Tomku :D
Nakierowujesz trochę, ale tajemniczo nadal ;)
Choć trochę konkretów jeśli możesz ;)
Jeśli załóżmy ustawię Ca 35 Mg 12 to Na i K oba około 10? czy około 20 oba, czy sód 20 potas 8-10? :D
Po prostu próbuję wycisnąć z Ciebie ile się da, bo podejrzewam, że doskonale wiesz...
ps widziałem ostatnio foty zbiornika jakiegoś Niemca, który miał takie poziomy:
światło 0,9w/l
Ca 50
Mg 25
K 3-5
No3 10
PO4 0,5
mikro minimalnie
I miał po prostu genialną macrandrę, l. aroatice, toninę belem i inne ...
Jaki koment na temat poziomów? :lol:
Dzięki za odpowiedzi :)
Gość

Postprzez bystrzyk77 » So, 30 maja 2015, 00:01

Kurczę... znowu napisałem jako gość bo zapomniałem się zalogować :lol:
By the way, czy są gdzieś w sieci na jakimś forum foty Twoich akwariów? ;)
bystrzyk77

Powrót do Nawożenie i chemia