Micrasterias laticeps -rzadki rodzaj glona

Wszystko o glonach

Micrasterias laticeps -rzadki rodzaj glona

Postprzez macek.g » Śr, 22 sty 2014, 17:10

No coz niech bede pierwszy :D

Wszystko sie pieknie i ladnie rozwijalo do czasu az nawiedzil mnie ten klopotliwy przyjaciel ze tak to nazwe ;)
Z poczatkiem myslalem,ze mam do czynienia z rodzajem sinic,no ale zwykle metody nie dawaly rezultatu,chemiczne rowniez nie byly zadawalajace,jedynym sukcesem byl zabieg wylaczenia swiatla na pare dni.
Kiedy ograniczalem swiatlo do 2x54w z lacznym nie podawaniem mikro, taki schemat ciagnalem okolo 3-4tyg ,wkurzylem sie i zwiekszylem swiatlo na full oraz dodalem pelna dawke mikro.Nastepnego dnia jak z snu zbiornik byl czysciutki.

Czas sielanki trwal kilka miesiecy, by gdzies po zmianie aranzacji, po jakims czasie zas mnie nawiedzil,bylem madrzejszy o doswiadczenia o ile swiatlo bylo na normalnym poziomie to mikro powiedzmy delikatnie ,wiec mysle sobie do dziela ,zwiekszona podaz .... no ale czar prysl niestety dwa razy taki myk nie przejdzie,no to sobie mysle jest juz po mnie i tak sie dluzszy czas zmagalem z tym "smierdzielem" stosujac rozne myki nawozowe itp.zero efektow.Pewnego czasu chcialem cos zmienic w zbiorniku i podwyzszyc tylna partie podloza wiec dosypalem swiezego pro-soila ...nastepnego dnia oczom nie wierze :roll: co jest brak glona i zas rozkminki co moglo byc powodem takiej sytuacji,co zmienilem...no tak dodalem swiezego podloza czyli cos uwolnilem z podloza do toni i pewnie przynioslo skutek,ale sielanka trwala okolo 2-3 tygodnie i zas powrocil okrutnik mnie meczyc :twisted:

Z braku juz jakichkolwiek pomyslow ,Wojtek zaproponowal dowalenie Azotu no coz co mi zalezalo w przeciagu -2 tygodni poszlo chyba z 200-250ppm
"okrutnik" smial mi sie w twarz. No coz wreszcie zaproponowano mi ogladniecie okrutnika pod mikroskopem z czym mam faktycznie do czynienia...,mysle sobie dlaczego nie wpadlem odrazu na taki pomysl :roll:

Ogladam "dziada" i moim oczom ukazuje sie dziwny nierozpoznawalny "okrutnik"

Obrazek

Szukamy w sieci po zdjeciach no nie ma,nic porownywalnego ,az wreszcie trzeba bylo napisac na forum biologicznym w odpowiednim dziale co to takiego .
No jakze zaraz otrzymalem odpowiedz ze mam do czynienia z:

Micrasterias laticeps
i tak naprawde nikt nie wie jak z tym walczyc,a co ciekawsze zaproponowali mi bym przeslal im probke "okrutnika" w celu dalszej hodowli...no rece mi opadly :D
Co najlepsze poinformowano mnie ze rodzaj tej "desmids" jest:
According to these people it is theoretically immortal! ehhh

Gdzie indziej zaproponowano mi podniesienie Kh co ciekawe pomoglo ale nie w 100%

Bedac mozliwie przekonany ze podloze mi "sra" gdyz dosc dlugo je mialem,zrobilem sobie restarcik z nowym podlozem i historia sie powtorzyla przez pierwszy okres startu zbiornika wszystko elegancko i po czasie wrocil i sromotnie mnie pokonal.

Do dzisiejszego dnia wiem ze chemicznie dziala na niego woda utleniona oraz zaciemnienie oraz nie rozwiazane zagadki z dodaniem swierzego podloza oraz dodaniem swiatla i mikro.

Tak z historii roznego okresu wygladal w zbiorniku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogolnie zachowuje sie jak jeden rodzaj sinic nie oblepia podloza tylko liscie roslin przeprowadza oczywiscie fotosynteze i jesli ruszymy rosline to roslinka jest czysciutka.
macek.g

Re: Rzadki rodzaj glona

Postprzez oldmike » Śr, 22 sty 2014, 17:53

Walisz dużo chlorków? Kiedyś mi tak "zakwitło" jak przesadziłem HCl. I stąd dostałeś poradę by zwiększyć kH.
Jeżeli nie chodzi o Cl to może ogólnie masz kwas w akwa?
oldmike

Postprzez macek.g » Śr, 22 sty 2014, 18:40

Kurde Michal czego wczesniej takie propozycji nie dales :D miales cos takiego w ogole?lub cos podobnego?
Co do kh to na angielskim forum z wzgledu na warunki w jakich ten glon egzystuje ponoc w torfowiskach.
Ogolnie nic dodatkowo z chlorkow takze nie wiem do czego sie przyczepic.
Stosuje zwykle sole badz woda RO + mineralizator oparty na siarczanach zreszta obecnie woda z kranu.
macek.g

Postprzez oldmike » Śr, 22 sty 2014, 18:44

No napisałem, że miałem. Wtedy o RO nikt nie wiedział. Zakwaszałem PO4 ale przeczytałem, że fosforany są be a miałem ładne rosliny. To zacząłem zakwaszać HCl. Tak zakwasiłem wodę, że ryby rozpuściłem ale rośliny rosły bajecznie wtedy. No i takie coś na powierzchni się zrobiło.

Czyli chodzi o kwas.
oldmike

Postprzez thors » Śr, 22 sty 2014, 21:00

Marek, takiego immortal glona to chyba tylko woda święconą, a nie utlenioną :) Nadal go masz czy to już przeszłość z innego aranżu ? Ciekawy przypadek. Pewnie skądś przytachałeś jakiś zarodnik. Tak to jest jak się roślinki z samej Sri Lanki zamawia :mrgreen:
thors

Postprzez macek.g » Śr, 22 sty 2014, 23:00

Mam go dalej niestety i najlepsze jest to,ze nie ma zadnego odniesienia w sieci do wystepowania w akwarium,chyba jestem pionierem :evil:
No tak,tez mi tak powiedziano,ze przytargalem go z roslinami.

Tylko jedna zasadnicza sprawa dlaczego mimo iz przenosze czasem jakies roslinki do zbiornika z paletami tam ten glon nie wystepuje to mi nie daje spokoju :roll:
macek.g

Postprzez adams750 » Śr, 22 sty 2014, 23:13

Michał twierdzisz że ten glon powstaje od zakwaszania wody w aqua??? Sam zakwaszam wodę ale siarkowym jadę tak już kawałek czasu i powiem że nie jest źle. A zadecydowało wszystko nad zakwaszaniem bo przy wyższym kh nie chciały mi rosnąć toniny.
adams750

Postprzez macek.g » Śr, 22 sty 2014, 23:19

adams750 napisał(a):Michał twierdzisz że ten glon powstaje od zakwaszania wody w aqua??? Sam zakwaszam wodę ale siarkowym jadę tak już kawałek czasu i powiem że nie jest źle. A zadecydowało wszystko nad zakwaszaniem bo przy wyższym kh nie chciały mi rosnąć toniny.

I powiadam Ci nawiedzi Cie :D
macek.g

Postprzez adams750 » Śr, 22 sty 2014, 23:52

Marku zanim to nastąpi ty już rozwiążesz tą zagadkę więc nie będę musiał daleko szukać ;)
adams750

Postprzez oldmike » Cz, 23 sty 2014, 06:48

adams750 napisał(a):Michał twierdzisz że ten glon powstaje od zakwaszania wody w aqua??? Sam zakwaszam wodę ale siarkowym jadę tak już kawałek czasu i powiem że nie jest źle. A zadecydowało wszystko nad zakwaszaniem bo przy wyższym kh nie chciały mi rosnąć toniny.

Adam, kiedyś nie było kalkulatora Zulixa z zakładką "zbijanie kH". Ponieważ ciągle pH mi rosło bo działał bufor węglanowy, straciłem cierpliwość i sporo HCl wlałem.
oldmike

Następna strona

Powrót do Glony